Athletics » Announcements and Information

Announcements and Information

 

KHS Boys Christmas Tournament

Wednesday, December 26
 

Start

End

Teams

9:00 AM

10:20 AM

Merrimack vs Keene

10:30 AM

12:00 PM

North vs. South

 

BREAK

 

2:30 PM

3:50 PM

South vs. Merrimack

 4:00 PM

5:30 PM

Keene vs. North

   

Friday, December 12/28
 

Start

End

Teams

9:00 AM

10:20 AM

Keene vs. South

10:30 AM

12:00 PM

Merrimack vs. South

 

BREAK

 

 2:30 PM

3:30 PM

Championship

 

 

 

KHS Girls Ice Hockey Tournament

 Thursday, December 12/27

 

Start

End

Home

Vis

9:00

9:40

Keene

Concord

9:40

10:20

STA

Exeter

 10:20

10:30

 ICE

 

10:30

11:10

Pinkerton

Bedford

11:10

11:50

Concord

STA

 11:50

12:00

  ICE

 

12:00

12:40

Exeter

Pinkerton

12:40 1:20 Keene Bedford

1:20

1:30

ICE

 

1:30

2:10

Concord

Pinkerton

2:10

2:50

Exeter

Keene

2:50

3:00

ICE

 

3:00 

3:40

STA

Bedford

 

 


2018 Chick Fil A Basketball Holiday Tournament


Thursday, Friday, Saturday December 27, 28, 29 (snow day Mon Dec 31)

Nashua High School South

 


8 boys teams

  • North
  • South
  • Goffstown
  • Thornton
  • Alvirne
  • Souhegan
  • Merrimack
  • Milford


8 girls teams

  • North
  • South
  • Goffstown
  • Keene
  • Alvirne
  • Campbell
  • Merrimack
  • Milford


 

Game times are tentative – the next game will start 5 minutes after the conclusion of the previous game. The medium gym will be available to both teams for warm ups (except games before noon on Saturday).

 

First team listed is the home team and will wear white uniforms

 

 

Thursday 12/27

Friday 12/28

Saturday 12/29

8:00 am

G1 –Goffstown vs Merrimack

G5 – Losers G2 & G4

9:00 am

Medium gym

G9 – Losers G5 & G6

9:30 am

G2 –Keene vs Alvirne

G6 – Losers G1 & G3

10:30 am

Medium gym

B9 – Losers B5 & B6

11:00 am

B1 –Thornton vs Alvirne

B5 - Losers B1 & B3

9:00 am

G10 – Winners G5 & G6

12:30 pm

B2 – Merrimack vs Souhegan

B6 - Losers B2 & B4

10:30 am

B10 – Winners B5 & B6

2:00 pm

G3 – North vs Campbell

G7 – Winners G1 & G3 – girls semis

12:00 pm

G11 – Losers G7 & G8 (girls #3/#4)

3:30 pm

G4 – South vs Milford

G8 – Winners G2 & G4- girls semis

1:30 pm

B11 – Losers B7 & B8 (boys #3/#4)

5:00 pm

B3 – South vs Milford

B7 - Winners B1 & B3 – boys semis

3:00 pm

G12 – Winners G7 & G8 (girls finals)

6:30 pm

B4 – North vs Goffstown

B8 -Winners B2 & B4– boys semis

4:30 pm

B12 – Winners B7 & B8 (boys finals)